کشکول من
نویسنده: خسرو حسینی پژوه - سه‌شنبه ٢٩ امرداد ،۱۳٩٢

- صدمه به DNA

در طول زندگی یک موجود زنده، DNA موجود در سلول‌ها، دائماً در معرض تخریب هستند. البته غالب این تخریب‌ها توسط سیستم حفاظتی خاصی تعمیر و ترمیم می‌شوند. اما بعضی از این صدمات از دید این سیستم حفاظتی مخفی می‌مانند و ترمیم نمی‌شوند. بعضی از این صدمات اثر خاصی بر عملکرد سلول ندارند، اما بعضی دیگر می‌توانند باعث اشکال در عملکرد آن سلول و در نهایت تولید بیماری شوند. سرطان یکی از این بیماری‌هاست. دانشمندان متوجه شده‌اند که این صدمات تجمع یافته، می‌توانند در طی کلونینگ به موجود کلون شده منتقل شوند.  اگر چنین شود، موجود کلون شده با صدمات ژنتیکی‌ای که در طول چند سال در موجود دهنده هسته ایجاد شده است، متولد می‌شود. و این شروع سریع تر بیماری‌ها، از جمله سرطان در کلون است.

اگر چه مطالعه روی دالی نشان داده بود که سلول‌های او ظاهراً دچار پیری زودرس شده‌اند. اما به گفته دانشمندانی که روی یگ گروه از گوساله‌های کلون شده کار می‌کنند، کلونینگ الزاماً باعث پیری سلول‌ها نمی‌شود و حتی ممکن است یک سرچشمه جوانی باشد. موضوع برای 6 گوساله‌ای که در “مرکز تکنولوژی سلولی پیشرفته” (Advanced cell technology) در ماساچوت کلون شده‌اند ، کاملاً متفاوت از دالی است. تلومرهای آنها بطور مشخصی طویل‌تر از تلومرهای گاوهای طبیعی در همان سن هستند. ثابت ماندن اندازه تلومرها ممکن است در مورد بعضی از سلول‌ها دیده شود اما طویل شدن آنها، آن‌ طور که در مورد این گوساله ها دیده شد، غیرقابل انتظار بود. سلول‌های بدست آمده از این گوساله‌های کلون شده نه فقط تلومرهای طویل‌تری داشتند، بلکه هنگامیکه در آزمایشگاه رشد داده شدند دارای سرعت تقسیم بیشتری از سلول‌های کلون نشده بودند. در حقیقت سلول‌های غیرکلون شده‌ای که برای تقسیم شدن در محیط آزمایش بسیار پیر بودند هنوز قادر بودند که کلون‌های جوان و سالم تولید کنند. ظاهراً کلونینگ می‌تواند یک روند برگشت جوانی باشد.(ادامه در ادامه مطلب)


ادامه مطلب ...
نویسنده: خسرو حسینی پژوه - سه‌شنبه ٢٩ امرداد ،۱۳٩٢

"امام خمینی از سال 1341 که آغاز قیامشان بوده تا هنگام رحلتشان 283 بار بر علیه اسرائیل صحبت کرده اند. اخیراً آقای هاشمی گفته اند ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. در فتنه 88 هم که هاشمی کارگردان آن بود در نمار جمعه کذایی حامیان فتنه از شعار بر علیه اسرائیل خود داری کردند. روز قدس هم به دستور سایت وزارت خارجه اسرائیل خواستند که  شعار بر علیه اسرائیل  را به  شعار بر علیه لبنان و فلسطین یعنی جبهه مقاومت  علیه اسرائیل تغییر دهند."

من همواره مصراً خواسته ام که مسلمانان سراسر جهان متحد شوند و بر ضد دشمنانشان از جمله اسرائیل مبارزه کنند، متاسفانه دعوت های مرا رژیم های مختلفی که در کشورهای مسلمان بر سر کار آمده اند نشنیده اند، من امیدوارم که بالاخره این دعوت ها شنیده شوند و من در این راه پایداری خواهم کرد. 57/2/16 مصاحبه با لوموند

نویسنده: خسرو حسینی پژوه - پنجشنبه ٢٤ امرداد ،۱۳٩٢

امام خمینی از سال 1341 که آغاز قیامشان بوده تا هنگام رحلتشان 283 بار بر علیه اسرائیل صحبت کرده اند. اخیراً آقای هاشمی گفته اند ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. در فتنه 88 هم که هاشمی کارگردان آن بود در نمار جمعه کذایی حامیان فتنه از شعار بر علیه اسرائیل خود داری کردند. روز قدس هم به دستور سایت وزارت خارجه اسرائیل خواستند که  شعار بر علیه اسرائیل  را به  شعار بر علیه لبنان و فلسطین یعنی جبهه مقاومت  علیه اسرائیل تغییر دهند.

قصد دارم به مرور صحبت های امام بر علیه اسرائیل  بپردازم

صحیفه نور جلد17 صفحه13 الی 14      1361/06/17

عنوان:  بیانات امام خمینی در جمع رهبران مذهبی بنگلادش

 ما می گوئیم اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود و بیت المقدس مال مسلمین و قبله اول مسلمین است. خداوند به همه شما توفیق عنایت کند.

نویسنده: خسرو حسینی پژوه - شنبه ۱٢ امرداد ،۱۳٩٢
برای این که نگاه اجتماعی حضرت امام(ره) نسبت به چادر و زن  شفاف‌تر بشود به خاطره‌ای که یار فداکار و مجاهد راه امام(ره) از ایشان نقل می‌کند، ارجاع‌ می‌دهیم. خانم مرضیه حدیدچی (خواهر دباغ) نقل می‌کند: «در مورد حجاب هم وقتی از فرانسه آمدم، هنوز با مانتو و شلوار و مقنعه بودم. یک بار در مهران، پایم صدمه دید و من با عصا و با همان مانتو و شلوار خدمت امام رفتم تا گزارش بدهم. امام فرمودند: اگر چادر ندارید، بگویم احمد برایتان بخرد. عرض کردم: نه حاج آقا! چون به کوه می‌رفتم و اسلحه روی دوشم بود و فشنگ به کمرم و قمقمه به پهلویم و گاهی هم باید سه‌پایه تیربار را روی دوش می‌گرفتم، چادر سرکردن برایم دشوار بود. فرمودند: چادر برای زن بهتر است. من از آن روز چادر سر کردم.» 
از بیانیه بنیاد تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) در دانشگاه ها در بیانیه ای به ادعاهای نعیمه اشراقی نوه امام
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :