کشکول من
نویسنده: خسرو حسینی پژوه - ۱۳٩٢/٦/٤

مرگ دالی

دالی در 6 سالگی و پس ازعدم موفقیت در درمان یک عونت ریوی شدید، توسط دامپزشکان به خواب دائمی فرو رفت. تولد دالی در ژولای 1996 برای چند ماه مخفی نگهداشته شد. اعلام تولد او در فوریه 1997 خبری تکان دهنده برای همه دنیا بود. دالی به صورت دستی غذا داده می شد و برخلاف گوسفندان دیگر همیشه در مکانی سر بسته نگهداری می شد. بعضی دانشمندان عقیده دارند این طرز نگهداری دالی منجر به بیماری تورم مفاصل  در او شده بود. دکتر ویلموت، سازنده دالی، میگوید که بدن دالی باید دقیقاً بررسی شود تا علت مرگ او مشخص گردد.    دکتر رابرت لانزا (Dr Robert Lanza)از مؤسسه تکنولوژی پیشرفته


 سلولی عقیده دارد که به احتمال بسیار زیاد، وجود این بیماری در دالی ربطی به کلون شدن او نداشته است، بلکه به خاطر ویروسی بوده است که میتواند گوسفندان را در این سن آلوده کند و باعث آرتریت و عفونت ریه شود، بخصوص در گوسفندانی که در یک محل بسته نگهداری می شوند. او میگوید: این خبری بسیار ناراحت کننده بود . ما همه امیدوار بودیم دالی تا سن پیری زنده بماند. دالی مظهر تحقیقات کلونینگ بود. مرگ دالی نشان میدهد هنوز مشکلاتی در باره کلونینگ وجود دارد و این یکی از دلایلی است که دانشمندان  با کلونینگ انسان مخالف هستند. کلونینگ هنوز بیشتر یک هنر است تا یک علم. دالی بعد از یک کالبدشکافی تشخیصی به موزه ملی اسکاتلند هدیه شد.

 برای فهمیدن اینکه چطور پیری سلول ممکن است بر حیوان کلون شده از آن سلول تأثیر داشته باشد، دانشمندان سلول‌هایی از گوش یک گاو نر 17 ساله جدا کردند و گذاشتند تا در محیط کشت سلول به مدت زمان‌های متفاوت رشد وتکثیر یابند. بعضی سلول‌ها 5 بار و بعضی دیگر تا 30 بار تقسیم شدند. هر تقسیم مشابه یک سال پیر شدن سلول است. بنابراین با مقایسه حیوانات کلون شده از سلول‌هائی که به زمان‌های متفاوتی کشت شده‌اند، می‌توان گفت که آیا سلول‌های پیرتر واقعاً کلون‌هایی تولید می‌کنند که سریع‌تر پیر می‌شوند.

از آنجائیکه نژاد گاو فوق تا 25 سال عمر می‌کند این گروه دانشمندان انتظار داشتند که پیرترین سلول‌ها برای کلونینگ مفید نباشد. اما حقیقتاً آنها بهتر بودند. فقط 30% جنین‌هایی که هسته‌شان را از سلول‌هایی که در محیط کشت  3 بار تقسیم شده بودند گرفته بودند منجر به آبستنی شدند. اما  این میزان برای سلول‌های با 20 تقسیم 64% بود. بدست آمدن نوزادان سالم از این سلول‌های پیر نشان می‌دهد که پیری سلول‌ها شایدآن طور که تصور می‌شود چیز مهمی نباشد. این گاوهای کلون شده هم‌اکنون شبانه روز تحت نظر هستند تا ببینند آیا علائمی از پیری زودرس مثل کوتاه شدن کروموزوم‌ها و کاهش ایمنی در آن‌ها مشاهده می‌شود.

این گوساله‌های کلون شده، گشایشی برای تحقیقات پزشکی خواهند بود. دانشمندان امیدوارند روزی بتوانند سلول‌ها را طوری در آزمایشگاه رشد دهند که جای بافت یا حتی عضو صدمه دیده یا از کار افتاده بدن انسان را بگیرند. اگر بتوان این سلول‌ها را از خود بیمار کلون کرد، دیگر توسط سیستم ایمنی بدن دفع نخواهد شد. اما اگر سلول‌های کلون شده دچار پیری زودرس شوند ممکن است وضع از آنچه مورد انتظار است به سرعت بدتر شود.

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :