کشکول من
نویسنده: خسرو حسینی پژوه - ۱۳٩٢/٦/٩

 موش های کلون شده زودتر از معمول مردند

اولین مطالعه کنترل شده و آماری در مورد طول عمر کلونها نشان میدهد که حداقل بعضی از حیوانات کلون شده وا قعاً دچار مرگ زود هنگام میشوند. محققین ژاپنی متوجه شدند که موشهای کلون شده به طور غیر معمولی در جوانی میمیرند.10 موش از 13 موش کلون شده، با ابتلا به پنومونی، نقص کار کبد و مشکلات مربوط به سیستم دفاعی بدن، زودتر ا ز معمول تلف شدند، درصورتی که میزان تلفات در همین مدت در گروه شاهد که بدنبال جفتگیری طبیعی بدنیا آمده بودند، تنها یک موش از هفت موش بود. در کنار مرگهای دوران جنینی و مرگهای بلافاصله بعد از تولد، مرگ زود هنگام کلونها نیز یکی دیگر از دلایل وجود مشکل در آنهاست.  

از همان زمان اعلام تولد دالی این گمان وجود داشت که حیوانات کلون شده از حیوانات بالغ، مشکلاتی را نشان خواهند داد، چون جنین کلون شده از همان ابتدا پیر است و  


سلول‌ها برای تولید این جنین، بطور کامل مجدداً برنامه ریزی نمی‌شوند. گرچه مطالعات انجام شده بر روی تلومرهای سلول‌های حیوانات کلون شده نشان می‌دهد که در بعضی از آنها تلومرها بلند‌تر و بعضی دیگر تلومرها کوتاه‌تر شده‌اند (به عبارت دیگر کلونینگ باعث شده است تا بعضی از جانوران کلون شده جوانتر وبعضی پیرتر از سن ظاهریشان باشند) اما این تحقیق نشان می‌دهد که جانوران کلون شده بطور مشخص و معنی داری زودتر از معمول تلف می‌شوند.

البته معلوم نیست که این مشکل در چشم انداز استفاده از حیوانات کلون شده در دامپروری و کلونینگ سلول‌های بنیادی جهت مقاصد درمانی نیز مؤثر باشد یا نه؛ چرا که سلول‌های بنیادی جنینی در همان اوایل تکامل جنین گرفته می‌شوند و مشکلات سلامتی کلون ها نیز بنظر نمی‌رسد که در  فرزندان آنها هم وجود داشته باشد. از این رو تصور نمی‌شود که نقایص حاصل از کلونینگ، مثلاً برای پیوند اعضاء از نسل‌های بعدی آنها مشکلی را بوجود آورد. اما اگر حیوانات کلون شده زودتر از معول تلف شوند، ممکن است مقاصدی که از کلون کردن دام‌های بسیار عالی مورد نظر است (مانندتولید شیر بسیار زیاد)، بی فایده سازد.

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :