کشکول من
نویسنده: خسرو حسینی پژوه - ۱۳٩٢/٦/۱٢

از این پس انشائ الله بعضی از کاربردها ی بیوتکنولوژی در پزشکی را خواهیم نوشت

 ساخت واکسن های جدید:

 هنوز بیماری های عفونی وقابل انتقال بیشترین عامل مرگ ومیر در جهان هستند. به عنوان مثال فقط در هند،سالانه 3/1% نوزادان در اثر کزاز تلف می شوند که رقمی برابر با 200000 نوزاد فقط در مناطق روستایی می شود.

و سالانه  حدود 200000  کودک نیز مبتلا به فلج می شوند . همچنین  سالانه حدود 500000 نفر  در اثر سل ،  هزاران نوزاد  در اثر عفونت دستگاه تنفس صد ها هزار نفر کودک در اثر اسهال تلف می شوند.

به خوبی مشخص شده است که ایجاد ایمنی بر ضد بیماری های عفونی موثرترین، ساده ترین و ارزانترین روش پیشگیری و ریشه کنی بیماری ها ست.

اولین واکسن بیش از 200 سال  پیش (1776-میلادی) به وسیله ادوارد جنر و بر ضد بیماری


ابله کشف شد. واکسن های ویروسی اولیه با آلوده کردن بافت ها یا اعضاء مناسب حیوانات توسط عامل عفونی مورد نظر تهیه می شد. مثلا ً از مغز گوسفند برای تهیه واکسن هاری  از کلیه میمون برای واکسن فلج اطفال  از تخم مرغ جنین دار برای سرخک و غیره استفاده می شد. پس از تکثیر ویروس در سلول های بافت مورد نظر، آن بافت برداشته می شد و برای تهیه واکسن مورد استفاده قرار می گرفته است. وا کسن های باکتریایی اولیه (مثل سل، وبا، حصبه و...) ، با رشد  وتکثیر باکتری در محیط های  کشت مشخص  در ظروف بزرگ  تهیه می شده است . به خاطر آنکه این واکسن ها تعلیقی فراوری نشده از باکتری یا محلول هموژنی از بافت آلوده به ویروس بودند، بسیاری از آن ها نا خالصی ها در پی داشتند که باعث کاهش تأ خیر آن ها وایجاد اثرات جانبی ناخواسته می شد. به خاطر همین کیفیت پایین، گاهی لازم بود که این واکسن ها با مقادیر بالا و دفعات مکرر تجویز شوند. مثلا ً واکسن هاری تهیه شده از مغز گوسفند نیاز به 14 تا 18 تزریق 5 میلی لیتری داشت. امروزه با استفاده از دانش بیو تکنولوژی واکسن های خالص و بسیار مؤثر (98 تا 100 درصد) ساخته شده است. با استفاده از تکنولوژی " ریز حامل ها " Micro_carrier می توان ویروس ها را روی دانه های ریز خنثی رشد داد. این دانه ها از یک نوع پلی ساکارید (چند قندی) و یا یک پلی مر مصنوعی تشکیل شده است. و توسط گروه های شیمیایی فعالی مثل دی اتیل آمینو اتیل (DEAE) پوشیده شده اند. قطر این دانه ها فقط 50 تا200 میکرو متر است و وزن مخصوص آن کمی از آب بیشتر است به همین خاطر با یک تکان آرام به سادگی به صورت معلق در می آیند. سلول های تلفیح شده به محیط بر روی این دانه ها متصل می شوند و تکثیر می یابند.به علاوه با استفاده از محفظه ها ی رشد قابل کنترل با کامپیوتر که شرایط مطلوب رشد ویروس ها در آ ن ها برقرار می شود رشد ویروس ها چندین برابر تسریع می شود. بنابراین نیاز به استفاده از اعضا؛ و با فت های حیوانی برای رشد ویروس ها به طور کلی بر طرف شده است که نتیجه آن اجتناب کامل از ناخالصی ها، در تهیه واکسن های ویروسی است.

با استفاده از تکنیک های بیوتکنولوژی ترکیبات دیگر مورد نیاز برای تولید واکسن ها نیز تقریبا ً به طور کامل خالص شده اند. همچنین روش هایی برای خالص سازی واکسن های باکتریایی ابداع شده است. هم اکنون واکسن هایی مثل واکسن فلج اطفال و واکسن هاری با استفاده ازتکنولوژی ریز حامل ها ساخته می شود.

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :