کشکول من
نویسنده: خسرو حسینی پژوه - ۱۳٩٢/٦/٢٦

تا چندی پیش تفکر شبیه سازی از انسان، فقط در فیلم‌های تخلیلی می‌توانست ظاهر واقعیت بیابد. اما امروزه به نظر می‌رسد که این کار یک عمل قابل انجام باشد. تابه حال گوسفند، گاو، موش، خوک، سگ و گربه و ...  کلون شده‌اند. آیا دانشمندان در شبیه
سازی انسان متوقف شده‌اند؟ آیا تا به حال واقعاً انسانی شبیه سازی شده است؟
هم اکنون شبیه سازی انسان در پرده‌ای از ابهام است

  به هر حال همه چیز در مورد شبیه سازی انسان که تا پیش از آن فقط در فیلم‌ها رنگ واقعیت می‌یافت، در سال 1997 و با تولد دالی شروع شد. در این زمان همة سئوال‌ها درباره اینکه «آیا شبیه‌سازی انسان شدنی است» به این سئوال که «شبیه سازی انسان چه موقع انجام خواهد شد» تغییر یافت.

در ژانویه 2001 ، جمعی کوچکی از دانشمندان به رهبری دکتر


زاووس (Panayotis Zavos)، استاد سابق دانشگاه کنتاکی آمریکا و دکتر آنتی نوری (Severino Antinori)
محقق ایتالیایی (شکل 6-2)، اعلام کردند که قصد انجام شبیه سازی در انسان را دارند.
تقریباً در همان زمان، روزنامه نیویورک پست گزارش داد که یک زوج
آمریکایی که نوزاد دخترشان را از دست داده‌اند، حاضرند پانصد هزار دلار بپردازند
تا یک شبیه از آن نوزاد تهیه شود. در اوایل ماه آوریل سال 2002 یک روزنامه
اماراتی با نقل قول از دکتر آنتی نوری نوشت که یک زن در برنامه شبیه
سازی باردار شده است. البته این دانشمند از تکذیب و یا تأیید این خبر امتناع کرد؛ اما در همین روزها تلویزیون ایتالیا ادعا کرد که سه زن باردار که حامل جنین‌های شبیه سازی شده‌اند در دنیا وجود دارند که 2 تای آنها در روسیه و یکی دیگر دریک کشور اسلامی است. اما هیچ تأییدی بر این اخبار منتشر نشد و هیچ گزارشی نیز از تولد آنها بخش نشد. 

در نوامبر 2001 شرکت آمریکایی تکنولوژیهای پیشرفته سلولی (Advanced Cell Technologies) اعلام کرد که اولین جنین شبیه سازی شده انسان را با استفاده از روش انتقال هسته تولید کرده‌اند. آنها گفتند که نمی‌خواهند این جنین را به رحم زنی منتقل کنند تا به یک نوزاد تبدیل شود. این شرکت اظهار امیدواری کرد که با استفاده از این فن بتواند سلول‌های بنیادی انسانی را که می‌توانند در درمان بسیاری از
بیماری‌ها مفید باشد  تولید کند. طبق این اعلام
که بصورت مقاله‌ای در مجله ساینتیفیک آمریکن منتشر شده بود، این جنین که تا
مرحله 6 سلولی پیش رفته بود، با انتقال یک سلول کومولوس به داخل یک اُاُسیت بی
هسته شده ایجاد شده بود  (شکل6-3). اما جالب این جاست که
همین شرکت سه سال قبل از این یعنی در نوامبر 1988 نیز تولید اولین جنین شبیه سازی انسان را اعلام کرده بود. در آن گزارش گفته شده بود که این شبیه سازی با انتقال هستة یک سلول پوست، گرفته شده از پای یک مرد، به درون تخمک بدون هسته شده گاو انجام شده است. همچنین گفته شده بود که آنها اجازه داده بود که این جنین کلون شده تا 12 روز رشد و تکامل یابد و بعد آبستنی را قطع کرده بودند.

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :