حسن روحانی در ماجرای مک فارلین چه نقشی داشت؟

حامد نعمت اللهی در نیمروز نوشت: از دیدار روز جمعه محمد جواد ظریف و جان کری –وزرای خارجه ایران و آمریکا- در نیویورک به عنوان اولین دیدار رسمی مقامات دو کشور یاد می‎شود اما دیداری نیز در سال 1365 در تهران رخ داد که افشای آن جنجالی به پا کرد که به "ایران گِیت" یا "ایران-کنترا" معرف شد. شاید جالب باشد که بدانید این دیدار میان رابرت مک فارلین و حسن روحانی در هتل استقلال بوده است!
 
در حالی که هیات آمریکایی سرسختانه به دنبال آزادی گروگان‎های آمریکایی در لبنان بودند، روحانی نیز در مقابل، خواستار فروش موشک‎ها و سامانه‏های تسلیحاتی توسط آمریکا به ایران بود. اما بنا به سایت فارین پالیسی، آمریکایی‎ها که متشکل از اعضای ارشد شورای امنیت ملی NSC این کشور بودند، در پشت این قضیه "به دنبال یک هدف ثانوی و بسیار بلندپروازانه‎تری بودند: دستیابی به یک اتحاد سیاسی جدی به رهبران میانه‎رو ایرانی –از جمله روحانی و روسایش ]هاشمی رفسنجانی[- که کشور را اداره می‎کنند، است.
 حضار آمریکایی، وی را به عنوان "مذاکره کننده‏ای زیرک که آمادگی هدایت کردن ماجرا به عصر جدیدی از گشایش را دارد" به خاطر می‎آورند. آنها همچنین می‎گویند وی نگذاشته بحث به سمت آن هدف ثانوی سوق پیدا کند.

متن کامل http://jahannews.com/vdcgq39wwak9qn4.rpra.html

/ 0 نظر / 5 بازدید