تعیین هویت با استفاده از ماده ژنتیک -2

همانند بحث استفاده از اثر انگشت، استفاه از نوع گروه خونی، عنوان یک مدرک قضایی نیز هنگامیکه برای اولین بار ها در دادگاه مطرح شد بسیار بحث‌برانگیز و مورد اختلاف بود. یکی از جالب‌ترین و بحث‌انگیزترین این موارد موضوع دادگاه چارلی چاپلین[1] (بازیگر و کارگردان مشهور سینمای آمریکا) با یکی از بازیگرانش به نام جوآن بری[2] بود. زمانی که جوآن برای چاپلین کار می‌کرد باردار شد. او ادعا کرد که چاپلین پدر بچه‌اش است و باید از او نگهداری کند. گروه خونی آن دو و همچنین نوزاد تعیین شد. گروه خونی جوآن A بود بنابراین ژنوتیپ او باید A A و یا AO باشد. و چون سلول‌های جنسی از هر جفت کروموزوم تنها یک جفت را در خود دارند بنابراین اگر ژنوتیپ او A A باشد همه سلول‌های جنسی او باید آلل A را داشته باشند و اگر پنوتیپ او AO باشد. هر یک از سلول‌های جنسی او می‌تواند دارال آلل A و یا آلل O باشد. گروه خونی چاپلین O بود که بدین معنی است که ژنوتیپ او حتماً OO است. و همه سلول‌های جنسی (اسپرم) او تنها حاوی آلل O خواهند بود. اما گروه خونی بچّه جوآن بری AB بود که آلل B را نه ا زمادرش می‌توانست به ارث برده باشد و نه از چاپلین. بدین ترتیب از نظر علمی مشخص شد که ادعای جوآن بری درست نیست. البته هیئت منصفه دادگاه از این مدرک ژنتیکی غفلت کرد و تحت تأثیر شواهد مبنی بر ارتباط چاپلین با جوآن بری او را پدر بچه دانست. البته چاپلین بر خلاف توصیه وکیلش تقاضای تجدیدنظر در حکم را نکرد و سرپرستی بچه را به عهده گرفت و پدر واقعی بچه نیز هرگز شناخته نشد.

خیلی زود بعد از شناسایی گروه‌های خونیABO ، سیستم‌های دیگری در مورد گروه‌های خونی نیز شناسایی شد. امروزه ۲۳ نوع دسته‌بندی برای گروه‌های خونی شناخته شده است که می‌تواند بالقوه برای حل معماهای جنایی به کار گرفته شود.

البته سیستم گروه‌های خونی یا هر آن‌چه بخواهد تنها از روی فنوتیپ، ژنوتیپ یک فرد را معین کند دارای یک نقص و نقطه ضعف است و آن ضعف این است که ممکن است تفاوت‌های بسیار جزئی در ژنوتیپ در فنوتیپ نشان داده نشود در حقیقت تنها راهی که می‌توان دربارة ژنوتیپ یک فرد مطمئن شد، ‌بررسی ترکیب شیمیایی مواد ژنتیک یعنی DNA آن فرد است.


[1] . Charlie Chapin.

[2] . Joan Barry.

/ 0 نظر / 25 بازدید