کلونینگ 32-فایده‌ها و ضررهای شبیه سازی5

بعضی از موارد کاربرد‌های درمانی شبیه سازی در زیر آمده است، البته تا کنون بیشتر تحقیقات در این زمینه بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است.

  • بهبود بافت صدمه دیده قلب در سکته قلبی

  • درمان حالتی شبیه پارکینسون در موش و موش رات

  • ایجاد سلول‌های مغزی از رشد سلول‌های بنیادی بالغ در پرندگان

  • پیوند سلول‌های بنیادی بالغ به مغز استخوان و تبدیل شدن آنها به سلول‌های سازنده سلول های خونی

  • تزریق سلول‌های بنیادی به مایع مغزی نخاعی موش ها و راتهای فلج و ایجاد امکان حرکت در آنها

  • استفاده از سلول‌های بنیادی قرنیه برای درمان آب مروارید در انسان

     کلیه و قلب کلون شده

 محققین سلولهای جنین کلون شده‌ای را به بدن گاو پیوند زدهاند و به این ترتیب توانستهاند اعضایی شبیه کلیه و همچنین بافت قلبی در حال کار ایجاد کنند. به علاوه سیستم دفاعی بدن نیز این اعضاء و بافتهای پیوندی کلون شده را دفع نکرده است. یک گروه تحقیقاتی از بیمارستان کودکان بوستون  با همکاری مؤسسه تکنولوژی های سلولی یپیشرفته ، این تحقیق را انجام داده اند. نتایج این تحقیق در مجل علمی نیچر بیوتکنولوژی  (Nature Biotechnology ) چاپ شده است. در این تحقیق، دانشمندان گوسالههای کلون شده‌ای ایجاد کردند و سپس از سلولهای گرفته شده از گوشهای آنها جنینهای کلون شده بدست آوردند. این جنینها چند هفته در رحم مادرهای دایه رشد داده شدند. سپس بافت کلیه این جنینهای کلون شده کوچک برداشته شد و به عنوان بذر به ساختار‌هایی مصنوعی وارد شدند. پس از رشد این سلول‌ها در این اندام‌های مصنوعی، این کلیههای ساختگی به گوسالههایی که جنینها از آنها کلون شده بودند، پیوند شدند.  این اعضاء "کلیه مانند" در بدن گوسالهها  تا 80 درصد یک کلیه طبیعی کارایی داشتند. بافتهای قلبی و ماهیچه‌ای نیز به همین صورت تهیه شده و پیوند شده‌اند. 

 تهیه گلبول‌های قرمز از سلول‌های بنیادی

پژوهشگران فرانسوی موفق شدند راهی بیابند تا سلول‌های بنیادی را به تولید مقادیر زیادی از گلبول‌های قرمز وادار کنند. این سلول‌های بنیادی از بند ناف و دیگر منابع تامین سلول‌های بنیادی بدست آمده بود. این گلبول‌های قرمز پس از تزریق به  موش‌های آزمایشگاهی، طول عمری مانند  گلبول‌های قرمزی که به طور طبیعی تولید شده بودند داشتند. این یافته به ویژه می‌تواند در درمان مالاریا مفید باشد.

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس ایران، نیز توانستندبا تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای«خون‌ساز» گام نوینی در جهت طراحی روشهای درمانی برای بیماریهای خونی بردارند. به دنبال تحقیقات پژوهشگران سایر کشورها بر روی سلولهای بنیادی جنینی، محققان این مرکز برای نخستین بار موفق به جداسازی سلول‌های  خون ساز یا «هماتوپوئتیک» از سلولهای بنیادی جنینشدند. در مرحله اول طرح که به جداسازی سلولهای بنیادی جنینی اختصاص داشت،سلولهای بنیادی ‌از جنین بلاستوسیست جدا شده و در محیط و شرایط خاص که مانع ازتمایز این سلولها می‌شد، کشت داده شده و در سیستم‌های هدفمند طراحی شده به سمت سلولهای خونساز تمایز داده شدند. درجهت تمایز سلولها به رده خونی در حضور سلولهای پشتیبان کبد جنین تکنیکی موسوم به «هم‌کشتی» به کار برده شد.

 

/ 1 نظر / 29 بازدید
ღ❤ღ عبـــ♥ـــاس ღ❤ღ

.میخواهم برایت تنهایی را معنی کنم! در ساحل کنار دریا ایستاده ای , هوای سرد , صدای موج انتظار انتظار انتظار ... ... به خودت می آیی , یادت می آید دیگر نه کسی است که از پشت بغلت کند , نه دستی که شانه هایت را بگیرد , نه صدای که قشنگ تر از صدای دریا باشد اسم این تنهایی است وبتون خیلی زیباست قالب و مطالبش هم همینطور ممنون میشم به من هم بسری لطفت زیاد[گل][گل][گل]