آیا جنجال پالم (روغن نخل) سیاسی است یا غذائی؟

از چند روز پیش هیاهوی بسیاری درباره استفاده از روغن پالم در شیر بالا گرفته که همچون ماجرای زیرسوال بردن کیفیت بنزین پتروشیمی از سوی رئیس سازمان محیط رزیست و معاونانش مشکوک به نظر می‌رسد؛ تا جایی که مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن دفاع از مصرف روغن پالم در لبنیات در گفتگو با نمانیوز گفته است: «جنجال پالم (روغن نخل) بیشتر سیاسی است تا غذائی.»
برای اولین بار در اوایل دهه ۶۰ شایعه ای درباره زیان‌های روغن نخل (پالم) پخش شد که هدف اصلی آن جلوگیری از واردات آن روغن از کشور مالزی به ایران بود. این شایعه تحت تأثیر شایعه‌پراکنی آمریکایی‌ها صورت گرفت که از موضع گیری‌های سیاسی ماهاتیر محمد خشنود نبودند و می‌خواستند اقتصاد مالزی را دچار چالش کنند.

البته هنوز معلوم نیست آیا این هیاهوها به دلیل اقدامی مشابه اقدام "سازمان محیط زیست علیه خودکفایی تولید بنزین در داخل کشور و قطع وابستگی به خارج از کشور" صورت گرفته شده یا پروژه ای دیگر در پشت پرده در جریان است. پس از جنجال زیر سوال بردن استفاده از بنزین پتروشیمی و کیفیت آن توسط سازمان محیط زیست، مشخص شد همسر یک مقام دولتی واردکننده بنزین بوده که پس از کاهش واردات این ماده و خودکفایی دولت در زمینه بنزین، منافع اقتصادی خود را در خطر دیده بود.

/ 0 نظر / 22 بازدید