کلونینگ 31-فایده‌ها و ضررهای شبیه سازی4

ترمیم یک قلب صدمه دیده با تزریق سلولهای بنیادی به آن.

یک قلب صدمه دیده را می‌توان با تزریق سلول‌های بنیادی به آن ترمیم کرد. این چیزی است که محققین فرانسوی آن را نشان دادند .مطالعات آنها اولین شاهد مستقیم بر این موضوع بود که سلول‌های بنیادی تزیق شده در یک قلب آسیب دیده، به سلول‌های ماهیچه‌ای قلب تکامل می‌یابد. سلول‌های بنیادی ماهیچه‌ای، که میوبلاست (myoblast) نامیده می‌شوند، از ماهیچه ران یک مرد 72 ساله که به حمله قلبی دچار شده بود گرفته و پس از کشت در آزمایشگاه، به داخل قلبش تزریق شده بود. عملکرد قلب این مرد بعد از درمان بهتر شده بود. البته تنها 18 ماه بعد، یعنی پس از مرگ او بود که محققین توانستند ثابت کنند که میوبلاستهای تزریق شده تغییر یافته و تبدیل به سلول‌های ماهیچه‌ای قلبی شده بودند. شاهد این تبدیل وتغییر، پروتئین خاصی به نام میوزین است که در سلول‌های ماهیچه‌ای وجود دارد. این پروتئین به دو شکل است: شکل سریع که در سلول های ماهیچه‌ای اسکلتی وجود دارد و دیگر شکل آهسته که در سلول های ماهیچه‌ای قلبی دیده می‌شود. با بررسی قلب آن شخص نشان داده شد که این سلول‌های تزریق شده با اینکه از نظر شکل ظاهری شبیه سلول‌های ماهیچه‌ای اسکلتی بودند اما مقدار زیادی میوزین آهسته در این سلول‌ها موجود بود. به عقیده دانشمندان، شرایط محیط قلب باعث این تغییر عملکرد شده بود.این موضوع بر روی بیماران دیگر مبتلا به حمله قلبی ازمله در ایران  انجام شده است.

 مشخص شده است هنگامی که سلول‌های بنیادی مغز استخوان در مجاورت بافت کبدی صدمه دیده قرار گیرند، می‌توانند به سرعت به سلول‌های کبدی سالم تبدیل شوند. به این ترتیب این سلول‌ها می‌توانند در ترمیم کبد صدمه دیده استفاده شوند. دانشمندان توانسته‌اند نشان دهند که کشت سلول‌های بنیادی گرفته شده از موش، در حضور سلول‌های آسیب دیده کبدی ، در عرض هفت ساعت باعث تبدیل این سلول‌ها، به سلول‌های کبدی می شود. آنها همچنین مشاهده کردند که  سلول‌های بنیادی پیوند زده شده به کبد موش‌های دارای کبد‌های صدمه دیده، باعث شده است که در عرض دو تا هفت روز اعمال کبد از سر گرفته شود.

تا پیش از این تصور دانشمندان این بود که سلول‌های بنیادی مغز استخوان تنها می‌توانند سلول‌های بافت خونی را بسازند. مطالعات اخیر، نشان ‌داده است که سلول‌های بنیادی مغز استخوان با اتصال و پیوند به انواع دیگر سلولی می‌توانند خصوصیات آن سلول‌ها را به خود بگیرند. در یکی از این مطالعات نشان داده شده است که علائم رسیده از سلول‌های کبدی ، از طریق محیط ظریف بین سلولی (microinviroment ) باعث تغییر سلول‌های بنیادی مغز استخوان و تبدیل  آن ها به سلول‌های کبدی شده است. 

 بانک سلول های بنیادی

اولین بانک سلول‌های بنیادی انسان در جهان, در انگلیس راه اندازی شد. در این بانک دو رده از سلول‌های جنینی انسان نگهداری می‌شود. هدف از ایجاد این بانک , کمک به پیشبرد تحقیقات مربوط به استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها بوده است.

اخیراً دانشمندان روش جدیدی در تهیه سلول‌های بنیادی انسان ابداع کرده اند که می‌تواند جانشین روش رایج تهیه این سلول‌ها از جنین انسان باشد. دانشمندان موسسه فرانهوفر (Frauenhofer) و دانشگاه لوبک (Luebeck), موفق شده‌اند که از بافت‌های غددی انسان وموش رات، سلول‌هایی که دارای خصوصیاتی شبیه سلول‌های بنیادی جنینی هستند, استخراج کنند. این سلول‌ها بسیار پایدار هستند و به راحتی تکثیر می‌یابند و با منجمد شدن نیز خصوصیات خود را حفظ می‌کنند. بدین ترتیب یک منشاء ساده و راحت برای دستیابی به این سلول‌های بنیادی پرتوان بدست آمده است, که می‌تواند انقلابی در درمان و ترمیم بافتها و اعضای بیمار و صدمه دیده انسان ایجاد نماید.

: خوک‌های کلون شده به عنوان منبع و دهنده اعضاء برای پیوند عضو

گله‌ای از خوک‌های کلون شده ممکن است روزی به عنوان منبع و دهنده اعضاء برای پیوند عضو به انسان به کار روند. البته یک انتقاد اساسی بر این کار این است و آن اینکه ممکن است ویروس‌های حیوانی به انسان راه پیدا کنند. خوک‌ها حیوانات مناسبی برای این کار هستند زیرا اندازه اعضاء در این حیوان مشابه انسان است، اما بطور طبیعی اندام‌های خوک توسط سیستم ایمنی انسان در عرض 1 ساعت پس زده خواهد شد. سلول‌های خوک دارای قندهایی بر سطح شان هستند که توسط سیستم ایمنی انسان شناسایی شده و بر علیه آن عکس العمل نشان  داده می‌شود. متحققین مهندسی ژنتیک می‌توانند با تخریب ژن‌های کد کننده این قندها، سلول‌هایی خوکی بوجود آورند که بر سلول‌هایشان این قندها را نداشته باشد. اما چگونه می‌توان این سلولها را به یک خوک کامل تبدیل کرد. انتقال هسته، تکنیکی که برای تولید دالی به کار رفت یک روش امیدوار کننده بود، اما ممکن بود این روش در خوک مشکل باشد. در خوکها نیاز به وجود چندین جنین زنده در رحم در یک دوره آبستنی است تا آبستنی بتواند تا انتها ادامه یابد. بعلاوه ضربانهای الکتریکی یا مواد شیمیایی که برای فعال کردن تخم انتقال هسته یافته در گونه‌های دیگر بکار می‌رود در خوک کارایی ندارد. باید تمام مراحل انتقال هسته تغییر نیز می‌یافت. حتی در این صورت نیز کارایی کلونینگ در خوک پایین بود زیرا که باید آنقدر جنین در رحم خوک دایه بگذارند که حداقل 5 کلون ماده تولید شود. اخیراً شرکت PPL تراپیوتیک، همان شرکتی که در ایجاد دالی همکاری داشت، اعلام کرد که توانسته است بطور موفقی از یک خوک شبیه سازی کند. این شرکت ایجاد 5 توله خوک شبیه سازی شده را اولین قدم بسوی استفاده از اعضاء غیر انسانی برای پیوند به انسان دانست.

 

/ 1 نظر / 27 بازدید
مرضیه

مطالبتان علمی وخوبه . ولی خدائیش سنگینه .کاش اطلاعاتم بیشتر بود. البته میرم دنبالش !!. از امروز هر روز بهتون سر میزنم. برای خودم هم خوبه.[گل][گل][خجالت]