کلونینگ 26-موافقت‌ها و مخالفت‌ها ی شبیه سازی انسان 3

اما شاید بیشترین مخالفت‌ها با کلونینگ تولید مثلی مربوط به مسائل اخلاقی این تکنیک باشد. یکی از این موارد، خطر سوء استفادة قدرتمندان از این تکنیک برای دستکاری ژنتیکی انسان و تولید نژاد برتر (ابر انسان) و یا انسان‌هایی با ویژگی‌های خاص می‌باشد. بسیاری نیز معتقدند که خداوند در هنگام تولد هرفرد دو چیز برای او قرار میدهد: یکی عدم امکان قیمت گذاری برای او و دیگر منحصر بفرد بودن او و کلونینگ انسان هر دو را از بین می برد. وجود مشکلات عاطفی برای بچه‌های حاصل از کلون نیز دلیلی دیگر برای مخالفت با آن است. هنگامی که بچه ای بفهمد که با بقیه مردم فرق دارد و پدر و مادر واقعی ندارد مشکلات روحی زیادی برای او بوجود خواهد آمد. از نظر علمی این بچه ها مادری دارند که در عین حال خواهر یا برادرشان است (شکل 6-7). کلونینگ ساختار سنتی خانواده را از بین می‌برد و دیگر پدر بودن و مادر بودن معنی نخواهد داشت (گرچه ساختار سنتی خانواده، مدتها است که در غرب به نحوی از بین رفته است). و سئوال مهمتر آن است که از دیدگاه مذهبی کلونینگ جنین انسان و یا انسان کامل چگونه است؟ آیا شبیه سازی انسان از دیدگاه مذهبی خوب، اخلاقی و قانونی است؟ بیشترین مخالفت‌ها با شبیه سازی انسان، ظاهراً از دیدگاه مذهبی صورت می‌گیرد این جدل‌های مذهبی می‌تواند حتی توسط دانشمندان و سیاستمدارانی که دارای گرایش‌های مذهبی هستند انجام شود. برای مثال بسیاری از آموزه‌های مذهبی می‌گوید که مثلاً هر انسانی منحصر به فرد و ویژه است و باید تنها توسط روح خدایی آنها خلق ، تعیین و کنترل شود. بسیاری از مذاهب معتقد به وجود روح انسانی و فردیت آن هستند. برای مثال بسیاری از مسیحیان نگران آن هستند که آیا ممکن خواهد بود که روح انسان را نیز مثل بدنش کلون کرد. اگر این جنین کاری ممکن شود این به چه معنا خواهد بود؟ اما اگر فقط بدن شبیه سازی شود، بدون شبیه سازی روح، در این صورت مسئله چگونه خواهد بود؟ آیا می‌توان یک فرد شبیه سازی شده را نابود کرد بدون آنکه از نظر اخلاقی یا مذهبی دچار خلاف و گناه شد.

البته همه رهبران مذهبی نظر یکسانی در این مورد ندارند. رهبران مسیحی به شدت با آن مخالفت کرده‌اند. اما فقها و رهبران مذهبی اسلام چطور؟ کلونینگ انسان از نظر مذهبی جنبه‌های بسیاری برای بررسی داد. بعضی از رهبران مسلمان و یهودی با این تحقیقات موافق هستند و معتقدند تحقیقات مربوط به جنین و شبیه سازی ممکن است راههای مناسب و صحیحی را جهت درمان ناباروری بدست دهد.

 

شاید صرف بوجود آمدن یک نوزاد که از نظر ژنتیکی مشابه فرد دیگری یا به عبارتی برادر یا خواهر دوقلویش (البته با اختلاف سنی زیاد) باشد، از نظر اسلام منعی نداشته باشد، اما از نظر شرع اسلام مقدمات یک کار نیز باید مجاز باشد تا آن عمل مجاز شمرده شود. آیا از بین رفتن تعداد زیادی جنین می‌تواند مجاز باشد؟ اگر هدف نجات جان انسان‌ها باشد چطور؟ این چیزی است که فقهای دین باید جواب دهند.

 

به هر حال این فنی است که در بعضی کشورها در حال انجام است (اگر چه محدود)، و سئوال اینجاست که چطور می‌شود روش‌های کلونینگ را قانونمند کرد؟

 

در آمریکا حکومت فدرال این کار را ممنوع نکرده است، اما بعضی از ایالات قوانینی در ممنوعیت انجام کلونینگ تصویب کرده‌اند. اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا نیز اعلام کرده است که هر کسی بخواهد تلاشی برای کلونینگ انسان داشته باشد باید ابتدا مجوز آن را دریافت کند. البته در آمریکا مؤسسات دولتی و نه خصوصی، از تولید جنین انسان (سال1994) و یا انجام تحقیقات بر روی جنین انسان در صورتیکه باعث نابودی یا صدمه آن شود (سال7-1996) منع شده‌اند. در انگلستان اجازه تولید جنین حاصل از کلونینگ در انسان داده شده است. اما تنها برای استفاده در تولید سلول‌های بنیادی و نه برای تولیدمثل. در ژاپن کلونینگ انسان یک جنایت محسوب می‌شود و 10 سال زندانی دارد. در نروژ نیز کلونینگ انسان غیرقانونی محسوب می‌شود.

 

 البته هنوز در بین دولتمردان و تصمیم گیران آمریکا بر سر این موضوع که از تحقیقات بر روی جنین انسان و شبیه سازی انسان حمایت کنند یا نه بحث است و مسائل مهمی در این تصمیم گیری دخالت دارد. مثلاً تحقیقات در این زمینه و نتایج آن بر تحقیقات در زمینه‌های دیگر از جمله: فهم علل ناباروری‌ها و درمان آنها، بهبود داروهای ضدبارداری، تحقیقات مربوط به آزمایشات تشخیص ژنتیکی، مهندسی ژنتیک، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریها و آزمایش داروها و روشهای درمانی مختلف، تاثیر فراوان داد.

 

در مقابل اگر دولت از این نوع تحقیقات حمایت مالی کند در این صورت می‌تواند کنترل زیادی بر روی این تحقیقات داشته باشد. اما چه نوع کنترلی می‌تواند و یا باید داشته باشد. آیا دولت باید از جنین ها در مقابل انواع خاصی از تحقیقات حمایت کند. اگر دولت تصمیم به ادامه عدم حمایت مالی از تحقیقات روی جنین انسان و کلونینگ بگیرد در این صورت یک ابزار مهم کنترلی را از دست خواهد داد. آیا در این صورت این نیاز بازار نخواهد بود که خیلی سریع جای خالی حمایتی دولت را پر خواهد کرد. سئوال دیگری که مطرح است این است که آیا ما می‌توانیم و باید از دستکاری ژنتیکی و کلونینگ برای بهبود نسل انسان استفاده کنیم. فواید و خطرات به نژادی انسان چیست؟

 

/ 0 نظر / 58 بازدید